
756 kvm, Plan 8 av 10
Flexibel lokal med stora fönster som ger ett fantastiskt ljusinsläpp och utsikt över citys takåsar i ett av Stockholms mest eftertraktade kontorslägen i Mood-kvarteret.
Byggår 1978, renoverat 2012
Miljöcertifiering Miljöbyggnad Silver
Arbetsplatser 52 plus 6 enligt befintlig planlösning, öppna platser och i rum. Antal arbetsplatser är ett förslag, kontakta oss så berättar vi mer.
Övriga rum som stödjer hybrida arbetssätt. Kan till exempel bli 4 mötesrum och 11 tysta rum.
Pentry 1
Unik lokal med fantastiskt läge
Den här välplanerad lokalen mitt i city är perfekt för företaget som söker ett centralt kontor mitt i stadens puls som samtidigt stödjer hybrida arbetssätt och erbjuder många rum i olika storlekar. Med kontor i attraktiva MOOD-kvarteret sitter ni i Sveriges bästa kontorsläge med allt vad Stockholm har att erbjuda. Lokalen ligger i fastigheten Oxen Större och precis ovanför populära handelsplatsen MOOD med shopping, service och omtalade restauranger. Hela kvarteret erbjuder liv från morgon till kväll med restauranger, barer, gym, butiker och caféer.
Lokalen har många flexibla ytor som möjliggör både externa och interna delar som underlättas av två separata ingångar så väl som olika typer av arbetsplatser. Det här kontoret har mycket karaktär och en häftig planlösning där ni har möjlighet att sätta er personliga prägel. Inga större lokalanpassningar behövs vilket möjliggör snabb inflyttning.
Genom vår app erbjuder vi även alla våra hyresgäster ta del av erbjudanden och nyheter i kvarteret från till exempel restauranger, butiker och gym.

Vill du veta mer om lokalen eller området? Kontakta Mikael!

Området
I Mood-kvarteret finns numera ett 60 tal bra butiker samt sex stycken restauranger och caféer. Utöver det finns självklart hela Stockholms utbud av restauranger och service i närområdet.
Bland grannarna märks flera av de stora bankerna och Sveriges största advokatbyråer. Avståndet till Stureplan är bara 300 meter samt till Sergels torg cirka 500 meter.
Kommunikationer
Det är lätt att ta sig till Mood-kvarteret. Närmsta tunnelbana är Hötorget bara några meter bort. Till T-centralen där de finns tunnelbana, pendeltåg och fjärrtåg tar det bara fem minuter att promenera.
Är du intresserad av det här området men letar efter en annan lokal? Hör av dig till Mikael.

Andra lediga lokaler i Stockholm City
Visar 15 lediga lokaler
-
Regeringsgatan 65
Kontor1334 kvm
Plan 8Stockholm City
MOOD -
Mäster Samuelsgatan 20
Kontor1380 kvm
Plan 5Stockholm City
MOOD -
Jakobsbergsgatan 13
Kontor631 kvm
Plan 10Stockholm City
MOOD -
Jakobsbergsgatan 17
Kontor623-1518 kvm
Plan 8Stockholm City
MOOD -
Regeringsgatan 59
Kontor1784 kvm
Plan 8 & 9Stockholm City
MOOD -
Jakobsbergsgatan 13
Kontor605 kvm
Plan 5Stockholm City
MOOD -
Regeringsgatan 59
Kontor402 kvm
Plan 4Stockholm City
MOOD -
Jakobsbergsgatan 13
Kontor612 kvm
Plan 8Stockholm City
MOOD -
Norrlandsgatan 15
Kontor756 kvm
Plan 8Stockholm City
MOOD District -
Kungsbron 2
Kontor1 515 kvm
Plan 9Stockholm City
Stockholm City -
Östra Järnvägsgatan 27
Kontor278 kvm
Plan 6Stockholm City
Stockholm City -
Mäster Samuelsgatan 45
Kontor255 kvm
Plan 9Stockholm City
Femte Hötorgshuset -
Mäster Samuelsgatan 45
Kontor396 kvm
Plan 13Stockholm City
Femte Hötorgshuset -
Jakobsbergsgatan 24
Kontor750-7000 kvm
Stockholm City
MOOD District -
Mäster Samuelsgatan 45
Kontor600 kvm
Plan 5Stockholm City
Femte Hötorgshuset